BİLGİNET DESTEK HATTI (09:00 - 18:00)
Bize ulaşabileceğiniz telefon numarası: 0216 550 16 32
Bilgi Bankası
Sipariş Ayarları
Gönderen on 21 March 2014 02:31 PM

Sipariş Ayarları

Yinelenen sipariş izni var mı?: Üyelerin önceki siparişlerini yeniden vermelerine izin vermek için bu alanı işaretlemeniz gerekmektedir.
Minimum sipariş ara toplam tutarı: Minimum sipariş ara-toplam tutarını bu alandan belirleyebilirsiniz.
Minimum sipariş toplam tutarı: Minimum sipariş toplam tutarını bu alandan belirleyebilirsiniz.
Üyelik dışı alışverişe izin ver: Üyelik dışı alışverişe izin verilmesi için bu alanı işaretlemesi gerekmektedir(üyelik girişi yapmadan alışveriş yapan üyeler için).
Sözleşme şartları: Üyenin satın alma işleminden önce Sözleşme Şartlarını kabul veya red etmesi için bu alanı işaretlemeniz gerekmektedir.
Tek ödeme sayfası aktif: Üyelerin siparişleri için 1 web sayfalık Tek ödeme sayfası opsiyonunu aktif eder.
Sipariş tamamlandı sayfasını pasif et: Sipariş onaylandıktan sonraki sayfayı pasif duruma getirir.
Hediye kartı aktivasyon sipariş durumu: Hediye kartları sipariş statu durumu ne olunca aktive edilir bu alandan belirleyebilirsiniz.
Hediye kartını etkisizleştirme sipariş durumu: Hediye kartı, hangi sipariş durumunda etkisizleştirilir bu alandan belirleyebilirsiniz.
Sipariş No: Sipariş numarası sayacını ayarla. Eğer siparişlerin belli bir numaradan başlaması isteniyorsa kullanımı faydalıdır. Bu sadece ileri doğru sipariş numarası oluşturur. Değer, mevcut en yüksek sipariş numarasından büyük olmalıdır.

İade / Değişim Talebi Ayarları

İade / değişim sistemini etkileştir: Üyelerin teslim aldıkları ürünler için iade / değişim talebi oluşturmasına izin vermek için bu alanı işaretleyebilirsiniz.
İade / değişim talebi yapılabilecek gün sayısını belirle: Değişim / İade Talep Linki nin üye sipariş alanında kaç gün kalacağını belirlemek için kullanılır. Örnek, eğer yönetim iade/değişim süresini 30 gün olarak belirlerse, buraya 30 yazılmalıdır. Üye girişi yapmış üyeler 'Hesabım' bölümüne giriş yapmalıdır, daha sonra 30 günü aşmış olan siparişler için iade / değişim talebi linki görmeyeceklerdir.
İade/ değişim sebebi: Üyelerin seçimine yardımcı olacak (virgülle ayrılmış) iade / değişim sebepler listesi ni bu alandan oluşturabilirsiniz.
İade / değişim talebi: Üyelerin seçimine yardımcı olacak (virgülle ayrılmış) iade / değişim talepler listesini bu alandan oluşturabilirsiniz.

(1 oy)
Bu makale yararlı
Bu makale yararlı değil

Yorumlar (0)
Yorum gönder
 
 
Tam İsim:
E-Posta:
Yorumlar: